O městě
Architektonická perla, město v parku a park ve městě. Pokladnice léčivých minerálních pramenů. Lázně, po jejichž promenádách se procházely slavné osobnosti z celého světa.
Výstava přináší populárně naučné zamyšlení entomologa PhDr. Zbyňka Kejvala nad identitou hlavních hmyzích postaviček z knížek Ondřeje Sekory. Jak ale tyto známé hmyzí celebrity vypadají ve skutečnosti? Nespletl se Ondřej Sekora při popisování jejich schopností či podoby. A jakým broukem je ve skutečnosti Pytlík? Výstava je určena pro každého, koho baví naše příroda a chce poznat, kým se známý autor nechal v reálném světě inspirovat. Vhodná je i pro děti a školní kolektivy.
“Neobvyklou výstavu sestavil entomolog Zbyněk Kejval z Muzea Chodska v Domažlicích. Nyní se tato putovní výstava představí návštěvníkům v Mariánských Lázních,” říká Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les, kde bude k vidění až do konce listopadu. „Nápad na sestavení výstavy přišel tak nějak náhodou, když jsem přemýšlel, jak přiblížit návštěvníkům našeho muzea různé zajímavosti ze světa hmyzu. Vystavovat skutečné preparované brouky není ideální, vzhledem k jejich malé velikosti. Naštěstí žijeme v době digitální fotografie a není velký problém pořídit kvalitní fotky, což bylo třeba před pouhými dvaceti lety nemyslitelné,“ vysvětluje domažlický entomolog Zbyněk Kejval, který je autorem výstavy. Podklady pro výstavu shromažďoval delší dobu. Řadu fotografií hmyzu poskytli Pavel Krásenský a Jitka Raisová. Expozice se skládá z téměř třech desítek velkoplošných plakátů s ilustracemi jednotlivých postav z knih Ondřeje Sekory včetně krátkého úryvku textu a s fotografiemi jejich předobrazu z reálného světa s textem objasňujícím, jak se daný hmyz ve skutečnosti projevuje. “Spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora díky svým knihách pro děti zpopularizoval říši hmyzu a názorně ji přiblížil čtenářům několika generací. Své knihy začal psát už ve třicátých letech minulého století. Kdo z nás by neznal pracovitého Ferdu Mravence, všeuměla Brouka Pytlíka, nafoukanou slečnu Berušku, koktající paní Krtonožku nebo hrozivého Ťutínka – Mravkolva Neviňátko? Zajímavých postav je v jeho knihách mnoho a ty jejich zvukomalebná česká jména… U mnohých dětí, včetně mě, probudil zájem o hmyz, když nenásilně popisoval život těchto drobných tvorů”, připomíná Jana Rolková.
Komentáře doplněné fotografiemi obsahují různé zajímavosti ze života uvedených příslušníků hmyzí říše. Jsou stručné, odborné a zároveň čtivé a lehce humorné. Návštěvníci se z nich kupříkladu dozví, jak ve skutečnosti vypadají dřepčíci - nejrychlejší skákači hmyzího světa, nebo zda brouci prskavci mají vůbec nějaké hasičské schopnosti. “Samotný titulní hrdina knihy Ferda Mravenec by podle entomologických poznatků měl být zástupcem velkých mravenců rodu Formica nebo Camponotus ligniperda. Ve druhém případě dokonce část druhového jména perda připomíná jméno Ferda,” vysvětluje Zbyněk Kejval a pokračuje: “O něco složitější to bylo s určením Brouka Pytlíka. U něj totiž v knize není určeno, o jaký hmyz se přesně jedná. Je tak trochu záhadný brouček. Podle jeho vzpomínek, jak se v kině při narození prokousal ze dřeva, je velmi pravděpodobné, že se jedná o červotoče (čeleď Anobiidae). Nasvědčuje tomu i hnědé zbarvení a válcovitý tvar těla. Naopak otázku ohledně jeho zařazení představují tykadla.“
Více se už ale dozvíte, pokud navštívíte naši výstavu. Pro děti základních škol je připraven malý kvíz „Po stopách Brouka Pytlíka“. Případně lze po domluvě termínu zajistit i krátký doprovodný program.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les
Hlavní 504, 353 01 Mariánské Lázně
T: 951 424 105, M: 724 380 021
www.nature.cz
Užitečné informace