O městě
Architektonická perla, město v parku a park ve městě. Pokladnice léčivých minerálních pramenů. Lázně, po jejichž promenádách se procházely slavné osobnosti z celého světa.
Zdravé město je prestižní označení pro město (dobrá vizitka a známka kvality), které je aktivně zapojeno do projektu Zdravé město, který iniciovala Světová zdravotnická organizace WHO.
Všechna Zdravá města spojuje především myšlenka kvalitnějšího, zdravějšího a spokojenějšího života svých občanů. Proto se intenzivně zabývají všemi oblastmi života, které mohou mít vliv na zdraví a pohodu obyvatel (životním a sociálním prostředím, rozvojem města,…). Města, obce, regiony se sdružují do tzv. národních sítí, které jim umožňují výměnu zkušenosti v oblasti podpory kvality veřejné správy, kvality strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj, kvalitu života a zdraví.
V České republice jde o mezinárodně certifikovanou asociaci Národní síť zdravých měst. Ta poskytuje členským obcím, městům, mikroregionům a krajům cenné informace k finančním zdrojům, zprostředkovává spolupráci s odbornými partnery, vzdělává pracovníky úřadů v oblasti udržitelného rozvoje, strategického řízení atd. a v neposlední řadě také propaguje úspěšné aktivity města na celonárodní úrovni.
Město Mariánské Lázně bylo přijato do Národní sítě Zdravých měst v červenci 2015 a okamžitě začalo s realizací projektu Mariánské Lázně – Zdravé město, ve kterém se snaží ve spolupráci s obyvateli dohodnout o jeho rozvoji, tak aby se zde kvalitně a bezpečně žilo. Předpokladem pro to je kvalitní strategický plán s jehož tvorbou město Mariánské Lázně také začíná.
V rámci podpory Zdravého města by měla proběhnout celoročně řada akcí a diskuse k problémovým a rozvojovým oblastem města např. kulaté stoly, panelové diskuse a Fórum Zdravého města. Zároveň by se město mělo podílet i na nějakých celorepublikových akcí.
Informace o všech akcích naleznete v sekci Veřejná setkání a kampaně. Informace o aktuálně připravovaných či pořádaných akcích a také další informace k možnostem jak se zapojit najdete v sekci Zapojte se! (odkaz).
Místní Agenda 21 je mezinárodní program zvyšování kvality veřejné správy, který vede k praktickému zavádění zásad udržitelného rozvoje při současném zohledňování místních podmínek.
Jeho cílem je zvyšování kvality života obyvatel v jeho hlavních pilířích (tzn. rozvoj ekonomiky, sociální soudružnost a zachované přírodní bohatství) a to nejen pro generaci současnou, ale i ty budoucí. MA21 je časově náročný proces, který své cíle naplňuje prostřednictvím zkvalitňování veřejné správy včetně zavádění metod strategického plánování a řízení, zapojování veřejnosti do spolurozhodování a konání osvětových a vzdělávacích aktivit.
Česká republika přistoupila k podpoře udržitelného rozvoje vládními usneseními č. 1242 ze dne 08.12.2004 schválením Strategie udržitelného rozvoje ČR a následně dne 11.01.2010 schválila Strategický rámec udržitelného rozvoje České republiky. V roce 2012 schválila Koncepci podpory místní Agendy 21 v České republice do roku 2020.
Kde najdete více informací?
Co znamená Zdravé město pro naše občany?
Co znamená Zdravé město pro náš úřad?
Aktivity místní Agendy 21 jsou spolufinancovány z prostředků Evropské unie.
Užitečné informace