O městě
Architektonická perla, město v parku a park ve městě. Pokladnice léčivých minerálních pramenů. Lázně, po jejichž promenádách se procházely slavné osobnosti z celého světa.
Bezplatná linka – 800 100 115
Influenza drůbeže je virové onemocnění postihující ptáky. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu 1 – 2 dnů.
U lidí je možná infekce úzkým kontaktem s infikovanými ptáky nebo drůbeží. Ačkoliv současná forma viru je schopná infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, může mít pro infikované osoby fatální průběh. Nejpravděpodobnější druh kontaktu, který je rizikový pro člověka z hlediska infekce, je v chovu drůbeže a v ptačích útulcích (záchranných centrech, stanicích). Lidé by se měli vyvarovat všech zbytečných kontaktů nejen s podezřelými zvířaty, ale i s jejich exkrety (trus, kontaminovaný vzduch ve stájích apod.).
Infikovaná zvířata jsou otupělá a mají načepýřené peří, jsou netečná, odmítají se pohybovat, jsou apatická. Příjem krmiva je velmi omezen nebo se objeví úplné nechutenství. Rovněž snáška se výrazně snižuje nebo se úplně zastaví. Vejce jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Některá zvířata vykazují příznaky nachlazení (výtok z nosu, kýchání). Zjišťovány jsou krváceniny a nekrotické změny na hřebínku a lalůčcích , edém hlavy. Mohou se objevit otoky a krváceniny na končetinách.
O tom, jak se nákaza přenáší na člověka je málo informací a v současné době neexistuje žádná vakcína a proto je nutno pro bezpečnost lidí zaměstnaných v zemědělství, na jatkách a závodech na zpracování masa přijmout protinákazová opatření. Chřipka ptáků způsobuje rovněž ekonomické problémy v důsledku zákazu importu drůbeže a drůbežích produktů ze zemí, které jsou nákazou postiženy a může mít za následek likvidaci činností spojených s chovem a zpracováním drůbeže v důsledku toho, že v případě výskytu nákazy vždy a v některých zemích i v případě podezření musí být postižená hejna likvidována.
Ptáci infikovaní influenzou hynou v průběhu krátké doby. Je-li příčinou úhynu influenza lze potvrdit pouze ve specializované laboratoři.
Je sice možný, ale není vůbec snadný. Muselo by se jednat o těsný kontakt člověka s infikovaným jedincem nebo jeho exkrety (trus, moč, peří, uhynulá zvířata apod.), dále potom o konzumaci tepelně neopracovaných drůbežích produktů pocházejících z nakažené drůbeže (maso, vejce). Virus se spolehlivě ničí při teplotě 70° C za 3 minuty. Ničí jej sluneční paprsky za několik hodin a poměrně rychle hyne v suchém prostředí. Naopak mráz jej konzervuje.
Účinné jsou běžně dostupné desinfekční prostředky: Chloramin B – v koncentraci 2 %, Chloramin T – 2 %, Chlordetal – 2 %, Jodoval – 0,5 %, Virocid – 2 %, Virkon S – 2 % a další.
Nejvýznamnější je dodržování zásad dobré osobní hygieny. Významné je mytí rukou a desinfekce po každém kontaktu se zvířaty nebo jejich exkrety.
V případě podezření z nákazy v chovu, by exponovaní lidé měli neustále nosit tyto ochranné pomůcky:
Chráněnost může zajistit pouze plná vybavenost výše uvedenými ochrannými pomůckami.
Drůbež je třeba držet uzavřenou ve stájích a chránit ji před kontakty s volně žijícím ptactvem. Slepice, kohouty a krůty nedržet společně s vodní drůbeží. Dodržovat nejpřísnější pravidla hygieny. Při podezření z nákazy desinfikovat veškeré materiály, které jsou vyneseny ze stájí nebo je ve stájích nechat.
Co by měli zaměstnanci podniku dělat v případě, že mají podezření na chřipku ptáků? Informujte ihned svého zaměstnavatele, který je povinen zavolat neprodleně veterinárního lékaře. Nedovolte vstup cizím osobám a dalším zaměstnancům do postižené stáje. Řiďte se přesně podle instrukcí soukromého nebo úředního veterinárního lékaře.
V případě, že se prokáže výskyt viru ptačí chřipky na území České republiky, proběhne do 24 hodin od zjištění výskytu viru ptačí chřipky celoplošná evidence zvířat v drobných chovech (viz. formulář A), která se bude provádět za účelem poskytnutí náhrad nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s nebezpečnou nákazou z prostředků státního rozpočtu (viz. formulář B). Bez této evidence nebude moci drobný chovatel žádat o náhradu za případnou nařízenou likvidaci chovu.
V případě potvrzení primárního ohniska se použijí veškeré pohotovostní postupy pro tlumení a eradikaci primárního ohniska.
(Mimořádná veterinární opatření (MVO) dle veterinárního zákona a vyhlášky MZe č. 299/2003 Sb. (§§ 68-78), směrnice Rady 92/40/EHS – týká se HPAI s využitím návrhu nové směrnice Rady o opatřeních Společenství pro tlumení influenzy ptáků).
V případě nálezů uhynulých vodních volně žijících ptáků v množství již od jednoho kusu a více (divoké kachny, kormorán, labuť, volavky atp.) se telefonicky oznámí nález příslušnému veterinárnímu inspektorátu Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj (dále jen KVSP). Veterinární inspektorát zajistí vlastními silami odborný a hlavně z hlediska ochrany zdraví člověka bezpečný odběr vzorku na přítomnost viru aviární influenzy (odebírá se celé tělo uhynulého ptáka=kadáver a tedy odpadá starost o odvoz do asanačního podniku).
Jestliže se bude jednat o nález uhynulých "nevodních" druhů volně žijících ptáků (hrdličky, sýkorky, vrány atd.) v počtu 5 ks a více, tedy o hromadný úhyn volně žijícího ptactva, taktéž se případ telefonicky oznámí příslušnému veterinárnímu inspektorátu KVSP. Ten zajistí odběr vzorků viz. bod 1. Vždy je nezbytné pro inspektora KVSP zajistit dohledatelnost kadáverů tzn. přinejmenším tel. kontakt na nálezce, označení místa nálezu, druh a množství uhynulých ptáků, nejschůdnější je osobní ukázka místa nálezu přímo nálezcem.
V případě nálezu uhynulých "nevodních" druhů volně žijících ptáků (hrdličky, sýkorky, vrány atd.) v počtu méně než 5 ks (úřední odběr vzorků KVSP není odborně odůvodněný) je nutno postupovat dle ustanovení § 40 odst. 3 zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči veterinárního zákona, a tedy nálezce uhynulých volně žijících ptáků oznámí nález obci a ta zajistí neškodné odstranění – nahlásí osobě provádějící sběr a svoz, v našem případě ASAVET, spol. s r.o. se sídlem Biřkov, nepřetržitá služba: tel. 376 353 100.
KVSP, který rozhodne na základě podaných informací, zda jsou důvody pro odběr vzorků. Neprokáže-li se původ chovu a chovatel (nelze tedy postihnout chovatele a nařídit mu neškodné odstranění kadáverů) je povinnou osobou k zajištění sběru a odvozu uhynulé drůbeže opět obec viz bod 3.
Níže uvádíme jména, příjmení a tel. kontakty inspektorů, kteří přijímají oznámení o nálezech uhynulých ptáků a případně drůbeže:
Inspektorát Cheb : ústředna – 354 431 398
MVDr. Martin Jánošík - 606 630 311
MVDr. Miloslava Hošková - 724 204 523
Inspektorát Karlovy Vary : ústředna – 353 449 026
MVDr. Peter Pastierik - 606 638 339
MVDr. Zuzana Cihlářová - 606 638 313
MVDr. Jaroslav Svejkovský - 602 412 225
MVDr. Mária Slepičková - 606 638 204
Ministerstva zemědělství - www.mze.cz
Státní veterinární správy ČR – www.svscr.cz
Na www.ptačí-chrika.cz
Užitečné informace