O městě
Architektonická perla, město v parku a park ve městě. Pokladnice léčivých minerálních pramenů. Lázně, po jejichž promenádách se procházely slavné osobnosti z celého světa.
„Mariánské Lázně jsou velice specifické. Jsme malé, krásné město v malém, krásném regionu, navíc na rozhraní dvou krajů. Máme velký potenciál, ovšem ve velmi úzkém podnikatelském prostředí,“představil město starosta Martin Hurajčík a připomněl, že jde o jediné město na světě, které může svým hostům nabízet kombinaci všech přírodních léčivých zdrojů: přírodní minerální vody, peloidy, zřídelní plyn a léčivé klima. A k tomu je zapsané na seznamu UNESCO. „Tím jsme limitováni, nemůžeme - a ani nechceme - zde mít těžký průmysl,“ podotkl. „Udržovat a rozvíjet čistě lázeňské město je finančně obrovsky náročné. Jen údržba parků, úklid a správa mobiliáře nás ročně stojí okolo 30 milionů korun. Máme zde Západočeský symfonický orchestr, který je nejstarším orchestrem v republice a jedním z nejstarších v Evropě. Je velkým lákadlem, ale jeho provoz nás stojí ke 20 milionům ročně.“ Ministerstvo kultury navíc zrušilo dotační programy, které aspoň trochu pomáhaly městům a majitelům kulturních památek. „Rádi bychom se zaměřili na investory a investiční pobídky, ale v rozpočtu města nemáme dostatečné prostředky,“ doplnil Martin Hurajčík s tím, že by bylo vhodné přenastavit rozpočtové určení daní.
Zajímavý potenciál vidí v Mariánských Lázních také zástupci CzechInvestu a na žádost města uspořádají setkání s místními podnikateli a živnostníky. „Cestovní ruch je poměrně opomíjený. Lázeňská města skýtají obrovský potenciál, ale neexistují cílené nástroje a podpora. Jde totiž o specifický a poměrně malý trh z pohledu investic a investorů,“ uvedla Jarmila Chvojanová, ředitelka Regionální kanceláře pro Karlovarský kraj. „Dostat do České republiky investora není vůbec snadné, ale i tak se nám to daří v klíčových oblastech a u projektů s vysokou technologickou náročností. Problém je například náš stavební zákon, ale i chybějící pracovní síla,“ vysvětlila. „Pokud je firma založená na inovacích, potřebují odborné pracovníky a výzkumníky a těch v našem kraji není nedostatek. Pro takové společnosti je proto ideální být tam, kde jsou vysoké školy,“. Jedním z možných strategických kroků by tak podle jejích slov mohlo být přilákat do města některou z významných institucí, na kterou by se pak podařilo navázat další aktivity, nebo přilákat menšího investora z oblasti kosmetického průmyslu, zdravotních pomůcek, zdravotnictví či potravinářství.
Jarmila Chvojanová také podotkla, že se na karlovarskou pobočku CzechInvestu v rámci poradenských aktivit obrátili podnikatelé z Mariánských Lázní, kteří svůj business rozjíždí a žádali o podporu z různých dotačních titulů, například vouchery pro nastartování podnikání, nebo inovativní vouchery pro rozvoj. „Jsme otevření jakékoliv spolupráci. Jako problém vidím fakt, že se často o nových podnikatelích nedozvíme. Pokud se na nás obrátí, rádi se s nimi sejdeme a probereme dostupné možnosti podpory města,“ uzavřel Martin Hurajčík.
Užitečné informace